Натуральне дерево, незважаючи на велику різноманітність сучасних високотехнологічних будматеріалів, не втрачає популярності у будівництві житлових будинків, дачних будиночків, лазень та альтанок, та різних господарських будівель. Деревина має такі важливі характеристики, як екологічна чистота, довговічність, безпека. Деревина проходить процес конвекційного сушіння, тому всі біологічно активні організми, такі як грибок, гинуть усередині сушильної камери від впливу тиску та температури. Саме тому дуже важливо будувати дерев’яний будинок із сухої деревини, причому висохлої не природньо під навісом, а примусово в конвекційній камері. Перед монтажем ми додатково просочуємо деревину спеціальним антисептичним складом, який надійно захищає дошки від згубної дії вологи та вогкості. Крім цього, зазвичай ми встановлюємо будинок на фундамент у вигляді паль, які утворюють простір, що провітрюється під дерев’яною підлогою, таким чином, дерев’яна обв’язка, лаги, чорнова підлога провітрюються і їм нічого не загрожує. Немає зайвої вологи – немає проблем з деревиною, саме тому не можна ставити будинок із бруса безпосередньо на фундамент, який набирає в себе вологу, між деревом та бетоном завжди має бути шар гідроізоляції. Розсихання в брусі, що пройшов камерне сушіння не буде, розсихається тільки сирий або недосушений матеріал.Усадка ж будинку з подвійного бруса мінімальна, як і в будинку з клеєного бруса, вона становить 1-2% – це дійсно дуже мало в порівнянні зі зрубом або будь-яким іншим дерев’яним будинком зі свіжо напиленого сирого матеріалу, де усадка близько 7% від висоти будівлі . Таким чином, у нашому дерев’яному будинку ви можете відразу жити, не роблячи технологічну паузу на усадку будинку близько 6-12 місяців.
В останні кілька років стійким попитом користуються послуги з будівництва житлових будинків, дач, котеджів, лазень та інших об’єктів із застосуванням бруса. Останній є готовим до використання конструктором з дерев’яного бруса із заданою шириною, довжиною і товщиною. По суті, профільований брус – це висушений пиломатеріал, що пройшов обробку на верстаті з усіх чотирьох сторін з профільуванням шипа, паза та власне профілю бруса. Підходить для будівництва стін, перегородок, перекриттів між поверхами. В Україні брус активно використовується для приватного та комерційного малоповерхового заміського будівництва.
Якщо ви у майбутньому плануєте стати щасливим власником дерев’яної дачі, приватного будинку чи котеджу, ця стаття для вас! Ми детально розповімо, з якого бруса краще зводити будинок.
Дерев’яні будинки: який брус краще застосовувати
У малоповерховому будівництві використовують брус, отриманий із деревини хвойних порід. До її переваг можна віднести зносостійкість, стійкість до деформації та антибактеріальні властивості.Спочатку необхідно розібратися в тому, який брус краще вибрати, адже пиломатеріал використовується в будівництві в різних конструкціях, що відрізняються:
- розмірами;
- технологією монтажу;
- фізичними властивостями, що виявляються у процесі постійної експлуатації;
- вартістю.
Розглянемо кожен із варіантів більш детально, щоб розібратися в тому, який брус краще вибрати.
Тонкий брус
Як можна зрозуміти з назви, має малу товщину, що отримується за рахунок тонкого калібрування. Як правило, вона становить 20 – 70 мм. Такий брус характеризується простим збиранням завдяки заздалегідь підготовленим у цеху кутовим з’єднанням для збирання за проектом. Матеріал ідеально підійде в тому випадку, якщо ви плануєте швидке та недороге будівництво:
- літніх будиночків для відпочинку;
- лазень;
- альтанок.
Відповідаючи на питання про те, який брус краще використовувати, відзначимо, що тонкий брус підійде для будівництва об’єктів, які не потребують додаткового утеплення. Конструктор з такого бруса характеризується наявністю системи шип-паз і вітровим кутовим замком, який значно спрощує монтаж.
Профільований масивний брус
Пиломатеріал одержують із цільної колоди. Брус рівномірно просушують по всій товщині конвекційним методом або вакуумним методом сушіння. Після такої обробки деревина втрачає понад 30% вологи. Сухий брус дає мінімальну усадку після будівництва, що вважається важливою перевагою. Оскільки будматеріал має цільну конструкцію, в процесі його виробництва не використовується клей, завдяки чому брус виходить екологічно чистим.
Колоди з’єднуються за допомогою системи шипів і пазів, а також вітрового кутового з’єднання, які на етапі виробництва профілюють у кожному брусі. Ця надійна система з’єднання, завдяки якій стики між брусами герметичні та добре тримають тепло в будинку. Лицьова сторона бруса піддається стружці та шліфуванню, за рахунок чого матеріал не вимагає додаткового оздоблення.
З якого бруса краще зводити будинок для постійного проживання? Профільований цільний брус підійде для будівництва лазневих комплексів, будиночків для відпочинку, приватних будинків, у тому числі і двоповерхових.
Профільований клеєний брус
Цей вид бруса одержують шляхом склеювання тонких ламелей однакових розмірів. Перед склеюванням дерев’яні складові піддаються просушуванню. Для з’єднання ламелей використовують нетоксичний клей. При склеюванні враховується черговість дерев’яних елементів. Вона визначається напрямом по річним кільцям деревини.
Профільований клеєний брус шліфують, за рахунок чого пиломатеріал набуває гладкої поверхні.
Клеєний брус у порівнянні з цілісним має такі переваги, як більш високу стійкість до деформації, низьку теплопровідність, яка буде актуальною для експлуатації у зимовий час. Конструкції, виконані з клеєного бруса, вважаються більш стійкими до процесів усадки. Матеріал підійде для будівництва будь-яких об’єктів малоповерхового будівництва.
Якщо порівнювати вартість цільного та клеєного бруса, другий варіант виявиться більш витратним. Це можна пояснити тим, що в процесі виробництва використовується екологічно чистий клей, а виготовлення клеєного бруса вважається більш трудомістким.
Подвійний брус
Подвійний брус вважається найбільш просунутим з погляду технології будівництва та отриманого результату. Це система, яка складається з двох рядів сухого, каліброваного профільованого бруса. Між дерев’яними елементами знаходиться екологічно чистий утеплювач, який також є чудовим звукоізолятором. Бруси укладаються за допомогою системи замкового з’єднання, що дозволяє отримати максимально стійку та захищену від деформації конструкцію. Оскільки об’єкти з подвійного бруса можна утеплювати, цю технологію доцільно використовувати при будівництві житлових будинків, придатних для цілорічної експлуатації. Причому стіна будинку з подвійного бруса в 1,5 рази краще зберігає тепло порівняно з профільованим та клеєним брусом.
Ця технологія вважається значно менш витратною з погляду вартості матеріалів та послуг будівництва в порівнянні з тим же клеєним брусом. Побудований об’єкт виходить енергоефективним, що дозволить значно економити на опаленні в холодну пору року.
Щоб вирішити, який брус найкраще для будівництва будинку, потрібно оцінити не тільки фізичні характеристики матеріалу, але й інші важливі параметри, наприклад:
- складність та швидкість зведення об’єкта;
- теплопровідність;
- екологічність;
- особливості догляду та експлуатації;
- довговічність.
Складність та швидкість зведення будівлі
Найменш трудомістким та швидким вважається будівництво з використанням тонкого бруса. З цього будматеріалу зводяться переважно компактні споруди, що мають просте планування. Зазвичай будівництво, включаючи оздоблювальні роботи, займає 10-14 днів.
Якщо доводиться працювати з профільованим (як клеєним, так і цілісним) або з подвійним брусом, будівництво вимагатиме великих трудовитрат. Термін будівництва безпосередньо залежить від загальної площі та планування об’єкта.
Найменш трудомісткою вважається технологія подвійного бруса, що передбачає швидке складання вже готового конструктора з використанням екологічно чистого целюлозного утеплювача.
Теплопровідність
Для цілорічної експлуатації підійдуть будинки, зведені за фінською технологією подвійного бруса. Низька теплопровідність також має об’єкти, отримані з клеєного профільованого бруса. Найбільш “холодними” вважаються будиночки, збудовані з використанням тонкого бруса. Однак для літа такі будівлі стануть найкращим варіантом.
Екологічність
Чим менше використовується складів для склеювання елементів деревини, тим екологічніше вийде будинок. Тому перше місце в рейтингу “екологічність” виборює будинок з цілісного бруса.
Подвійний брус займає почесне друге місце, адже в його стінах використовуються тільки натуральні матеріали, стіна “дихає” як у звичайному дерев’яному будинку, при цьому вони тепліші.
Однак і клеєний брус також може бути абсолютно безпечним для здоров’я та навколишнього середовища
якщо в процесі виготовлення використовувався високоякісний клей на натуральній основі, що відповідає високим стандартам безпеки.
Вимоги до догляду в процесі експлуатації
Важливо розібратися не тільки в тому, з якого бруса краще зробити будинок, але і в тому, як правильно доглядати об’єкт. Надійні компанії, що спеціалізуються на будівництві з бруса, приділяють особливу увагу обробці дерева. Спеціальні склади, що використовуються під час виконання робіт, дозволяють захистити деревину від впливу грибка, бактерій, вологи, ультрафіолету.
Що потрібно робити власнику будинку на регулярній основі:
- перевіряти стики між брусами;
- перевіряти стан покрівлі та зовнішніх стін хоча б раз на рік;
- оглядати фундамент на предмет протікання ґрунтових вод;
- вживати заходів протипожежної безпеки.
Однак, якщо ви спочатку звернетеся до відповідального виконавця, фірми з багаторічною репутацією, то вам не доведеться нічого дивитися та перевіряти самостійно. Фахівці фірми, в рамках постгарантійного обслуговування, виконають усі необхідні профілактичні заходи.
Довговічність
Після повного комплексу оздоблювальних робіт будинок з бруса не вимагає оновлення шару лакофарбового покриття, просочення антисептиком і антигрибковими складами протягом 5-7 років.
Правильний та своєчасний догляд за будинком із бруса дозволить максимально продовжити термін експлуатації та зберегти початкові естетичні якості.
Сподіваємося, ми змогли відповісти на всі ваші запитання, і ви тепер точно знаєте, з якого бруса краще будувати будинок і як правильно доглядати його!